Zaev: Jam i bindur se me Bullgarinë do të gjejmë zgjidhje deri në qershor

epa06882875 Prime Minister of the Former Yugoslav Republic Of Macedonia (FYROM), Zoran Zaev arrives for the second day of a NATO summit in Brussels, Belgium, 12 July 2018. NATO countries' heads of states and governments gather in Brussels for a two-day meeting. EPA/TATYANA ZENKOVICH / POOL

Kryeministri Zoran Zaev u shpreh optimist se do të gjendet zgjidhje me Bullgarinë deri në qershor.
“Unë mbes optimist dhe i bindur se me Bullgarinë do të gjejmë zgjidhje deri në qershor këtë vit”, tha Zaev.

Sipas tij, Maqedonia e Veriut tashmë i ka përmbushur të gjitha kriteret për nisjen e bisedimeve për anëtarësim me BE-në.
Ndryshe, Maqedonia e Veriut është e bllokuar nga Bullgaria për nisjen e bisedimeve për anëtarësim për shkak të kontesteve historike dhe për gjuhën.