Ekzekutohet “baba” i talibanëve


Kleriku palestinez, Maulana Sami ul-Haq, i njohur si babai i talebanëve, është vrarë në qytetin e tij të lindjes në Raëalpindi.

Mediet lokale cituan anëtarët e familjes së tij duke thënë se ai është therur, por raporte të tjera thonë se ai është qëlluar me armë.

Motivi për sulmin është i paqartë, raporton BBC, përcjell Klan Kosova.

Haq ishte kreu i shkollës “Haqqania”, e cila gjindej në veri të Pakistanit, ku kishin studiuar shumë studentë talebanë duke përfshirë edhe themeluesin e grupit, Mullah Omar.

Ende ekzistojnë raporte kontradiktore me saktësi se si Haq u vra dhe deri më tani asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësipër sulmin e së premtes.

 

Baby Boo