VMRO-DPMNE kërkon të ketë test negativ për hyrje në Maqedoninë e Veriut

epa08490559 Police officer takes documents for validation at the border crossing Tabanovce near Kumanovo, North Macedonia, 17 June 2020. North Macedonia?s Government has decided to open all border crossings starting on 17 June 2020. Passengers can cross the borders with condition to show a valid negative PCR test and go in 14 day mandatory self-isolation. Foreigners transiting the country for a period of maximum 5 hours can use all border crossings. The number of newly infected COVID-19 patients in the North Macedonia is still more than one hundred per day in last three weeks, which is a big number for the small Balkan country. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

VMRO-DPMNE me anë të një komunikate ka kërkuar test negativ për të githë të huajt që hyjnë në Maqedoninë e Veriut.
“Në kohën kur dhjetëra pacientë tashmë po mjekohen nga lloji delta i koronavirusit dhe kur vendet e botës po mendojnë t’i mbyllin kufijtë, Qeveria në Maqedoni po sillet në mënyrë të papërgjegjshme. Natyrisht duhet të përfshihen institucionet që punojnë me këtë problematikë. Shumë e rëndësishmë është të përshpejtohet procesi i vaksinimit”, thuhet në komunikatën e VMRO-DPMNE-së.

Baby Boo