“Ua dhamë shqiptaro-sllavëve”/ Arrestohet gazetari grek që botoi shkrimin për kryeministrin


Është arrestuar mbrëmjen e kësaj të enjtjeje gazetari i njohur grek, Stefanos Chios, me urdhër të Prokurorisë.

Arrestimi i tij vjen pas publikimit në faqen e parë të gazetës “Makeleio” të disa fotomontazheve të Kryeministrit Alexis Tsipras dhe ministrit të Jashtëm Nikos Kotzias të gjakosur, ndërsa Presidenti Prokopis Pavlopoulos shihet i shtrirë në tokë nga plumbat, botim ky që vjen në valën e diskutimeve për emrin mes Maqedonisë dhe Greqisë.“Në kohë lufte, zoti President i Republikës ekzekutohet“, shkruhet në gazetë.

Chios u arrestua nga Policia jashtë zyrave të gazetës së tij, ndërsa thuhet se do të hetohet lidhur me këtë botim, duke analizuar nëse përbën vepër penale, duke shtuar se kjo mund të nxisë edhe për ndonjë krim të mundshëm.

 “I dhanë Maqedoninë tonë shqiptarëve-sllavë me emrin e rremë “Maqedonia Veriore“, shkruhet në këtë artikull, duke kundërshtuar marrëveshjen për emrin e Maqedonisë.