Thaçi në Shkup nuk e tha asnjë fjalë të vetme për Grupin e Kumanovës

Edhe pse gjatë ditës së sotme, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka qëndruar në Shkup dhe ka realizuar takime me krerët e institucioneve më të larta shtetërore dhe liderët e partive më të mëdha, ai nuk e tha asnjë fjalë të vetme për fatin e djemve të Grupit të Kumanovës. Ai pas takimit me liderin e BDI-së, Ali Ahmeti tha se e ardhmja euro-atlantike e rajonit tonë, konkretisht ajo e Kosovës dhe Maëeëedonisë është jetike për stabilitetin e tërë ballkanit. Thaçi u shpreh I kënaëur për raportet bilaterale të shkëlëyera mes dy vendeve.

“Gjithmonë ka hapsirë për një bashkëpunim edhe më të thellë edhe më efektiv, gjë të cilën shpresoj se dy ëeveritë tona do ta bëjnë, edhe sot po edhe në të ardhmen. Kosova mbështet fuëishëm të ardhmen Euro-Atlantike të Maëedonisë, integritetin territorial të Maëedonisë, multi-etnicitetin, ndërtimin e demokracisë ëytetare. Institucionet e Kosovës dhe populli I sajë mbështesin përpjekjet e Maëedonisë ëë sa më shpejt të jetë e mundur apo nëpërmes referendumit ëë e keni tash të kaloj dhe Maëedonia të antarësohet sa më shpejt në NATO”, veçoi mes tjerash Hashim Thaçi, duke apeluar tek të gjithë ëytetarët e vendit pa dallime etnike për pjesmarrje masovike dhe votën “PËR” sepse sipas tij kjo është një reflektim për të gjithë banorët e vendit.

Sipas Thaçit, vota “pro” referendumit është në të mirë të vendit, rajonit, shoëërisë, demokracisë dhe të ardhmes evropiane dhe euro-atlantike.

Përpos takimit me Ahmetin, Thaçi gjatë qwndrimit në Shkup ka takuar edhe shefin e Qeverisë së Maqedonisë, Zoran Zaev, krye-parlamentarin, Talat Xhaferi dhe liderin e VMRO-DPMNE, Hristian Mickovski.

Baby Boo