Tatavari -Ahmetit, pranoni edhe zgjedhjet e parakohshme!

Përshëndesim vendimin unanim të BDI-së që të garojnë vetë me kandidatin e tyre për zgjedhjet Presidenciale. Urojme që kandidati për president nga BDI të jetë shqiptar.

Baby Boo

Nuk duam të besojmë se ky vendim i tyre erdhi si pasojë e derës së mbyllur dhe përbuzjes qe iu bë BDI-së në lidhje me idene e tyre te rrejshme për kandidat konsensual, me LSDM sot, me VMRO-DPMNE dje.

Shpresojmë se vendimi i BDI-së ka të bëjë me sfiden që Kryetari i ASH-së z.Ziadin Sela ua bëri publikisht nëpërmjet mediave për tu perballur me Ju

Meqë e pranuat këtë sfidë urojmë që të pranoni edhe tjetrën – zgjedhjet e parakohshme parlamentare bashkë me ato presidenciale.

Aleanca për Shqiptarët!

30.01.2019

******************************************

АА: ДУИ го прифати предизвикот на Зиадин Села за претседателските избори, ги охрабруваме да го прифатат и предизвикот за парламентарни избори

Jа поздравуваме едногласната одлука на ДУИ да истрча со свој кандидат на престојните претседателски избори.

Посакуваме кандидатот за претседател од редовите на ДУИ, да биде Албанец!

Не би сакале да веруваме дека оваа нивна одлука дојде како последица на затворена врата и презир кон ДУИ во однос на нивната лажна идеја за консензуален кандидат, денес со СДСМ денес, вчера со ВМРО-ДПМНЕ.

Се надеваме дека одлуката на ДУИ се должи на предизвикот на претседателот на Алијансата за Албанците, Зиадин Села уптаен јавно преку медиумите, за соочување со ДУИ.

Бидејќи ДУИ го прифати овој предизвик, ги охрабруваме да го прифатат и другиот, т.е. распишување на предвремени парламентарни избори заедно со претседателските.

Алијанса за Албанците!

30.01.2019