FBI publikon dokumentet rreth hetimeve për përfshirjen ruse në zgjedhje

The FBI logo is seen outside the headquarters building in Washington, DC on July 5, 2016. The FBI said Tuesday it will not recommend charges over Hillary Clinton's use of a private email server as secretary of state, but said she had been "extremely careless" in her handling of top secret data. The decision not to recommend prosecution will come as a huge relief for the presumptive Democratic nominee whose White House campaign has been dogged by the months-long probe. / AFP / YURI GRIPAS (Photo credit should read YURI GRIPAS/AFP/Getty Images)

Byroja e Hetimeve Federale (FBI) ka publikuar dokumente që lidhen me përgjimet e kampanjës së këshilltarit të Donad Trump për dyshimet mbi ndikimin rus në zgjedhjet presidenciale në SHBA më 2016.

Baby Boo

Raporti voluminoz me 412 faqe,i referohet Carter Page, që dyshohet se kishte bashkëpunuar me qeverinë ruse. Dokumentet u bën publike pas presionit nga shumë media.

FBI po ashtu raportoi se beson që Page ishte cak I rekrutimeve nga qeveria ruse.

Page ka mohuar deklarimet se ishte agjent rus dhe nuk është dënuar për asnjë krim. Ai la kampanjën e Trump në shtator të vitit 2016 pas raportimeve të takimeve të tij me rusët.