Shpërthim në një festival hebre në Londër, tridhjetë të lënduar (Foto/Video)


Rreth tridhjetë persona kanë pësuar lëndime në një festival hebre, pas një shpërthimi të vogël kur u ndez zjarri.

Disa raporte sugjerojnë se telefonat celularë që ishin hedhur në zjarr kishin shpërthyer gjatë festimeve.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pajisjet u vendosën në flakë në Stamford Hill, në veri-lindje të Londrës, për Lag BaOmer ‘si një paralajmërim kundër të keqes së smartfonëve’.

Megjithatë, shpërthimi ndodhi vetëm pasi u ndez zjarri, duke sugjeruar që ajo ishte shkaktuar nga tymi nga karburant në zjarr, që besohet të jetë naftë.

Një shërbim i ambulancës vullnetare në bashkësinë hebraike, tha: “Ne ofruam një ekip reagimi në një incident të madh si rezultat i një shpërthimi zjarri ku u trajtuan pacientë të shumëfishtë”.

Gjithashtu është bërë e ditur se Shërbimi i Ambulancës në Londër shkoi në vendin e ngjarjes rreth orës 23 dhe trajtonte njerëz të shumtë për djegie.

Dhjetë prej tyre u lënduan nga flakët ndërsa një tjetër 20 u plagosën derisa po tentonin të iknin nga aty. /Telegrafi/

Baby Boo