Plani sekret i Putinit dhe Erdoganit: Serbia duhet të jetë fuqia më e madhe në Ballkan


Serbia duhet të jetë fuqia më e madhe në Ballkan. Ky është plani sekret i Putinit dhe Erdoganit, i cili përfshin rolin kyç të Serbisë në Ballkan, duke ngritur ushtrinë, dhe ekonominë e Serbisë.

Presidentët e Rusisë dhe Turqisë Vladimir Putin dhe Rexhep Tajip Erdogan, në mënyrë të vendosur qëndrojnë prapa një plani të tillë, i cili, në bazë të asaj që ata kanë krijuar, mund të ndryshojë tërësisht hartën gjeostrategjike, politike dhe ekonomike të Ballkanit. Sipas mediave serbe nga qarqet mirë-informuara diplomatike takimet e presidentit Vuçiq në Ankara dhe Moskë, tregojnë se ky plan tani është në veprim. Rusia dhe Turqia duke parë që Kroacia dhe Shqipëria janë rreshtuar përkrah Perëndimit, ata kanë gjetur Serbinë si vendin kyq kundër Perëndimit

 

Putin dhe Erdogan kanë elaboruar në detaje tre pikat e skenarit të fuqizimit serb. Sa i përket aspektit ushtarak, Rusia do të luajë një rol kyç, e cila do të vazhdojë të furnizojë me armë të fuqishme, sistemet e raketore, autoblinda dhe helikopterë për Ushtrinë e Serbisë.

Në aspektin kkonomik, Moska dhe Ankaraja do të angazhohemi në një tubacion shumë të rëndësishme të projektit “Turkish Stream”, e cila do të bën Serbinë një fuqi rajonale të energjisë, ndërsa Turqia intensivisht do të investojë në Serbi, shkruan Fmimages.net.

Dhe në fund, dy presidentët do qëndrojnë politikisht pas Serbisë, duke insistuar në mënyrë të vendosur se asnjë vendim më i rëndësishëm në rajon nuk mund të bëhet pa Serbinë.

Për Rusinë dhe Turqinë, Serbia u ka dëshmuar atyre aleatin më të besueshëm në Ballkan

Baby Boo