fbpx

Nëse tarifa nuk suspendohet urgjentisht, SHBA nuk do ta mbështetesin FSK’në

Këshilli i Sigurisë Kombëtare të ShBA’së dhe Departamenti i Shtetit kanë formësuar edhe një herë pozicionin e tyre në lidhje me taksën e vendosur nga Kosova për Serbinë, si dhe dialogun mes dy vendeve, transmeton Gazeta Metro.

Burimet e Klan Kosovës kanë siguruar mesazhin e qartë i cili tashmë iu është transmetuar edhe në formë të shkruar autoriteteve shtetërore kosovare.

Qëndrimi i prerë i administratës amerikane është përmbledhë në tetë pika kryesore, e njëra prej tyre ka të bëjë edhe me mbështetjen e SHBA’së për FSK’në.

“Nëse tarifa nuk suspendohet urgjentisht, SHBA-të do të suspendojnë asistencën në fushën e sigurisë, pra mbështetjen për FSK“, është njëra prej 8 pikave të formuara nga SHBA’ja.

Gjithashtu, është konfirmuar që me kërkesë të Shtëpisë së Bardhë, ky mesazh është përcjellë tek pesë institucionet relevante shtetërore të Kosovës nëpërmjet kanaleve diplomatike.

Përmbajtjet që i merr PaCensurë nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Pa Censurë botohet në www.pacensure.com dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.