Kosova lehtëson masat e izolimit


Të hënën në Kosovë do të hyjë në fuqi faza e tretë e lehtësimit të masave që janë vendosur për të parandaluar përhapjen e koronavirusit të ri.
Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti tha se që nga dita e hënë, do të hapen kufijtë tokësorë të Kosovës.

“Shfuqizohet vendimi për mbylljen e kufijve të Kosovës, por të gjithë personat obligohen t’iu nënshtrohen kontrollave mjekësore në kufi dhe t’i zbatojnë masat kundër Covid-19”, tha Kurti gjatë një konference për media së bashku me ministrin në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia.

Ministria Vitia tha se do të hapen këto pika kufitare: Merdare, Vërmicë, Kullë Hani Elezit, Jarinjë dhe Dheu i Bardhë.

“Të gjithë personat që hyjnë dhe posedojnë rezultat negativ të testit COVID-19 jo më të vjetër se katër ditë, nuk i nënshtrohen procedurave të vetizolimit. Kurse ata që nuk e kanë testin detyrohen që të vetizolohen për shtatë ditë”.

Pas një jave, sipas ministrit Vitia, do të bëhet vlerësimi për mundësinë e hapjes së kufijve ajror.

Në kuadër të lehtësimit të masave, qeveria në detyrë ka marrë vendim që të lejojë rihapjen e bareve, restoranteve dhe qendrave tregtare, nga dita e hënë.

Ministri Vitia, tha se vendimet janë marrë duke u bazuar në rekomandimet e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, i cili së ka vlerësuar se “ekziston një rrezik i reduktuar nga pandemia”.

Deri më tani autoritetet e Kosovës kanë raportuar për 1,070 persona të infektuar me koronavirus.

Prej tyre, 30 persona kanë vdekur.

Rastet e para me koronavirus në Kosovë janë shfaqur më 13 mars.

Autoritetet kanë shpallur gjendje emergjente për shëndetin publik dhe kanë vendosur disa masa kufizuese, përfshirë mbylljen e shkolllave dhe të bizneseve, por të cilat kanë nisur të hiqen gradualisht nga data 4 maj.

Faza e dytë e masave të lehtësimit kishte hyrë në fuqi më 28 maj.

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë thënë se derisa kufizimet po hiqen gradualisht, masat mbrojtëse si: maskat, ruajtja e distancës dhe kujdesi i shtuar i higjienës, duhet të praktikohen nga qytetarët.

Baby Boo