“Jam gati të jap jetën për ty”/ Ky është “qeni sulmues” i Putinit që kërkon gjak në Kiev


Ka kaluar mesnata e 4 marsit dhe Ramzan Kadyrov duket i dehur dhe i droguar, ose ndoshta thjesht i dëshpëruar dhe i zemëruar. Tetë ditë pas pushtimit rus të Ukrainës, lufta, me sa duket, nuk do të planifikohet. Në një mesazh zanor të zhurmshëm që zgjati gati tetë minuta, i forti i çeçenve – një nga aleatët më të shquar të Vladimir Putin – vajton humbjet që po pësojnë trupat ruse.

Duke i belbezuar fjalët e tij, Kadyrov i bën thirrje presidentit rus që të përfundojë pushtimin sa më shpejt të jetë e mundur: “Jepuni luftëtarëve tanë mundësinë të përdorin të gjithë forcën e mundshme – dhe të pamundur – për ta përfunduar këtë një herë e përgjithmonë”, shkruan Politico.

“Shoku President, shoku Komandant Suprem i Përgjithshëm, ju kam thënë më shumë se një herë se jam këmbësoria juaj. Jam gati të jap jetën për ty”, thotë ai. “Por nuk mund të duroj se si po vdesin luftëtarët tanë për Ministrinë e Mbrojtjes, Gardën Kombëtare dhe struktura të tjera. Ju bëj thirrje që të mbyllni sytë para çdo gjëje dhe të jepni urdhrin për t’i dhënë fund të gjithave në një ose dy ditë. Vetëm kjo do të shpëtojë shtetin dhe popullin tonë”.

Deklarata, e postuar në kanalin Telegram të Kadyrov, është vetëm një nga një seri mesazhesh zanore, video dhe tekstesh të shkruara që komandanti çeçen ka ngarkuar në shërbimin e mesazheve të koduara dhe media të tjera sociale që kur trupat ruse nisën sulmin e tyre të gjithanshëm më 24 shkurt.

Baby Boo