Ish-truproja e Ibrahim Rugovës gjunjëzohet para varrit të tij (VIDEO)


Ish truproja e ish-presidentit Ibrahim Rugova, Ukshin Haliti, është gjunjëzuar para varrit në 16-vjetorin e vdekjes së tij.Ibrahim Rugova u lind më 2 dhjetor të vitit 1944 në fshatin Cerrcë të komunës së Istogut. Rugova ka qenë themeluesi i partisë së parë politike në Kosovë -LDK-së. Ai ka qenë presidenti i parë i Kosovës.Ibrahim Rugova ka vdekur më 21 janar të vitit 2006 pas një sëmundje të rëndë.
Më 23 dhjetor 1989, Rugova dhe një grup intelektualësh të tjerë shqiptarë të Kosovës themeluan një parti të re, Lidhjen Demokratike të Kosovës, LDK. Ai u zgjodh kryetar i partisë në ditën e saj të parë, një post të cilin e mbajti për më shumë se 16 vjet deri në vdekjen e tij.Në maj të vitit 1992, shqiptarët e Kosovës organizuan një votim jozyrtar për një president dhe parlament, të cilin autoritetet e atëhershme serbe e shpërfillën. Rugova u zgjodh president, por parlamenti i zgjedhur në këto zgjedhje nuk u bë kurrë funksional.Në vitin 1998, pati një raund tjetër zgjedhjesh që u kundërshtuan më shumë nga rivalët politikë për shkak të kohës. Këto zgjedhje u mbajtën pasi pjesë të Kosovës, sidomos rajoni i Drenicës, ishin vënë në shënjestër të policisë serbe, më pak se tre javë pasi forcat serbe kishin vrarë Adem Jasharin, një komandant i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, UÇK. Jashari u vra së bashku me 58 të afërm të tij në një betejë tre-ditore.Nën udhëheqjen e Rugovës, në zgjedhjet e para të lira të mbajtura në Kosovë, menjëherë pasi mbaroi lufta me Serbinë, në vitin 2000, LDK-ja habiti shumë njerëz kur fitoi kontrollin mbi shumicën dërrmuese të komunave.