Merret vendimi: Rikthehen maskat!


Rikthehen masakat. Kryebashkiaku i Nicës ka njoftuar se maskat do të jenë sërish të detyrueshme në të gjithë transportin publik në zonë duke filluar nga e hëna (11 korrik).

Christian Estrosi, duke folur në RTL tha se vendimi ishte marrë me kryetarët e tjerë të bashkive të metropolit të Nicës , i cili përbëhet nga 51 komuna që shtrihen përgjatë Côte d’Azur dhe deri në rajonin malor përgjatë kufirit franko-italian.

Vendimi do të thotë se Nice po shkon më tej se qeveria kombëtare, e cila deri më tani ka rekomanduar vetëm veshjen e maskave në transportin publik dhe vendet e mbushura me njerëz.

Vendimi vjen pasi vala e shtatë e Covid-19 po godet Francën, me rreth 120,000 raste në ditë mesatarisht, duke përfshirë mbi 200,000 në 24 orët e fundit.

Estrosi tha: Ne mund të shohim qartë se vala e shtatë po rritet dhe po na çon drejt një shtatori me rrezik të lartë.

Të moshuarit janë veçanërisht të prekshëm ndaj zhvillimit të formave të rënda të Covid-19 dhe u kërkohet të marrin një dozë të dytë përforcuese të vaksinës nëse nuk e kanë bërë tashmë. Përforcuesi është i disponueshëm për të gjithë mbi të 60-at dhe rekomandohet.

Baby Boo