Haradinaj: Kur të forcohet Shqipëria e Kosova, shqiptarët kanë me jetu si zotni

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka folur sot edhe për zgjidhjen e qështjes së shqiptarëve në Luginën e Preshevës.

I pytur se si duhet të trajtohen shqiptarët në Luginën e Preshevës, Haradinaj tha se ata do të jetojnë si ‘zotni’ kur të forcohet Shqipëria dhe Kosova.

“Çka me ba me shqiptarët e Preshevës, le të forcohet Shqipëria le të forcohet Kosova, shqiptarët kudo që janë kanë me jetu si zotni”, tha Haradinaj.

Haradinaj ka komentuar deklaratat e Thaçit për korigjimin e kufijve mes dy vendeve, ai tha se Thaçi nuk ka mandat nga ai për lëvizjen e kufijve të Kosovës dhe territorit të saj.

“Nuk e përkrahim presidentin me i lëvizë kufijtë e Kosovës sotme në dëm të territorit, nuk e ka këtë mandat nga unë si kryeministër, e as prej Aleancës” ka thënë Haradinaj.

“Çka po kujtojmë se kejt budall jem në këtë vend a, tash po ta fal dikush Preshevën a, këto janë pallavra”, tha Haradinaj, transmeton gazetametro.net

Baby Boo