fbpx

Formohet Komisioni për pajtim

Në Kuvend sot u formua Komisioni për pajtim, me iniciativë të grupit të pavarur parlamentar të VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit “Për Maqedoni më të mirë”.

Iniciativa u shqyrtua në koordinim të kryetarit të Kuvendit Talat Xhaferi me koordinatorët e grupeve parlamentare dhe nënkryetarët e dhomës ligjvënëse.

Me Komisionin për pajtim do të kryesojnë nënkryetarja e Kuvendit Frosina Tashevska Remenski dhe deputetja Emilija Aleksandrova. Në takimin e parë pas përcaktimit të anëtarëve të Komisionit do të duhet që të përcaktohen temat dhe kompetencat e këtij trupi, njofton Koha.mk.

Në koordinimin e sotëm tek Xhaferi nuk mori pjesë koordinatori i VMRO-DPMNE-së Nikolla Micevski, ndërsa menjëherë pas fillimit nga takimi u largua Suria Rashdi nga Aleanca për Shqiptarët, i cili konsideron se kjo është hapja e një dere të vogël për amnistinë për ngjarjet e 27 prillit që ndodhën vitin e kaluar në Kuvendin e Maqedonisë.

Përmbajtjet që i merr PaCensurë nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Pa Censurë botohet në www.pacensure.com dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.