Flet shqiptari që u rrah nga 20 serbë në Zvicër për flamurin e Kosovë, ky është rrëfimi shokues

Një 36 vjeçar shqiptar nga Kosova, ishte sulmuar ashpër nga tifozët serb në Zvicrës, pas fitores së kombëtares zviceranë ndaj asaj serbe në kuadër të kampionatit botëror.

Të dy golat për Zvicrën i shënuan dy yjet shqiptarë nga Kosova, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri.

Festa e e dyfishtë e yjeve të Zvicrës duke bërë shqiponjën, ka ndezur serbët në gjithë botën. Një ngjarje shokuese ka ndodhur në Zvicër, ku në qytetin e Cyrihut mbi 20 tifozë të Serbisë ndoqën një shqiptar nga Kosova dhe e rrahën atë duke e bërë për spital.

Tani viktima ka folur për median zvicerane, Blick. ch.

“Pas ndeshjes dramatike midis Zvicrës dhe Serbisë, skenat e egra u zhvilluan të premten në Hardbrücke në Cyrih: një grup i tifozëve të Serbisë po djegin një flamur të Kosovës. Një njeri ndërhyn, por pastaj është ndjekur dhe rrahur nga mbështetësit serbë”, shkruan media zvicerane.

ImageFOTO GALERI
Blick ka vizituar viktimën në shtëpi: Ai është L.T, 36 vjeçar nga Kosova që jeton në Cyrih.

Ai ka plagë dhe gërvishtje në fytyrë, sytë janë të skuqur dhe të verdhë të minuar.

Ai nga këndvështrimi i tij tregon atë që ndodhi në mbrëmjen e së premtes.

“Ne ishim me familjen në një vend publik në Uster dhe pamë ndeshjen e Zvicrës”, tha babai i një vajze të vogël. Pas lojës ata shkuan në Cyrih, sepse do të takohej me vëllain e tij.

Gruaja e L. T. (32) u largua nga Cyrihu në sheshin Escher Wyss. “Pashë serbët të zjarrit flamurin e Kosovës,” thotë L. T. “Unë u vrapova dhe mora flamurin prej tyre. Ishte një reagim qarkor i shkurtër. Desha t’i ndaloj ata nga djegia e flamurit “.

Ata bërtitën: Vrisni atë!

Nga ndërhyrja e L.T ka pasoja: “Më shumë se 20 burra më ndoqën. Pas pak metra, ata u kapën me mua, disa prej tyre ishin kickboxers. Isha i frikësuar për jetën time. Ata bërtitën: »

Pastaj tifozët e Serbisë e rrahën L.T.

“Ata më rrahën dhe më humbën ndjenjat. Më shtrinë në dysheme. Por ata goditën dhe nisën të presin. Pastaj kam pasur një pushim filmash.”

L.T. së pari erdhi në spital ku ai ka për të qëndruar deri të dielën.

Policia e Cyrihut, tregon për BLICK se hetimet janë në proces, ku sipas tyre po kërkohen materiale për tifozët serbë.

Çdo gjë e planifikuar

Pse ndodhi ndonjëherë ky sulm?

L. T. është i bindur: «Ky veprim ishte planifikuar. Këta tifozë të Serbisë shkuan që nga fillimi me një qëllim në qytet, duke ndezur dhe duke provokuar flamujt të Kosovës. »Të dielën, ai ka zbuluar një fotografi të një sulmuesi në internet. Ai ishte paraqitur tashmë me flamurin e Kosovës para ndeshjes së së premtes dhe tregoi përshëndetjen me tre gishta të Serbisë.

L. T thotë se veprimi për të djegur flamurin nuk ka të bëjë fare me festën e dyfishtë të shqiponjës nga Xhaka dhe Shaqiri.

“Këta njerëz donin ta bënin atë në çfarëdo mënyrë. Këto janë dy tregime që nuk janë të lidhura me njëra-tjetrën. »

Video u bë virale

Edhe katër ditë pas sulmit, gjërat për L. T vazhdojnë të jenë keq: “Nuk mund të fle. Unë kam ijë të rënda, mbrapa dhe dhimbje koke. ”

Gruaja e L.T gjithashtu është e traumatizuar.

“Kam makthe të tmerrshme “.

Vëllai i L.T-së, G.T (39) është jashtëzakonisht i zemëruar: «Këta serbë të Serbisë duhet të turpërohen nga ky veprim frikacak. Në fund të fundit, miliona njerëz kanë parë videon në mediat sociale dhe kanë dëgjuar se çfarë do të thotë për njerëzit. Në Kosovë, videoja është një hit. Të gjitha stacionet televizive e transmetuan atë. »

L. T. konkludon: “Vetëm për shkak se unë jam krenar për rrënjët e mia nuk do të thotë që urrej serbët”, thotë ai për Blick

Baby Boo