Flet avokati i terr*oristit Kujtim Fejzullahit: Tregon si u liruar nga bu*rgu


Pas su*lmit të përgja*kshëm terr*orist në mes të qytetit të Vjenës të hënën në mbrëmje i dyshuari kryesor tani është identifikuar dhe është një 20-vjeçar nga Maqedonia e Veriut me shtetësi austriake. I dyshuari i cili është identifikuar si Kujtim Fejzullahi dhe që raportohet se ka prejardhje shqiptare kishte disa dosje penale dhe ishte liruar nga bu*rgu në dhjetor të vitit 2019. Ai kishte qenë i dënuar me 22 muaj bu*rgim.

Gazeta austriake “Heute” raporton se atë kohë 18 vjeçar më 2018 Kujimi udhëtoi në Turqi në 2018 prej ku donte të nisej për në Siri. Ai përhapi propagandën e IS përmes shërbimit të fshehtë të inteligjencës “Telegram” dhe u arr*estua në 2018.

20-vjeçari duhet të ishte në parabu*rgim deri në verën e vitit 2020. Por deri në atë kohë ai tashmë ishte liruar me kusht dhe kishte udhëtuar në Sllovaki për të blerë një kallashnikov. Avokati i tij ka rrëfyer se si Kujtimi i “mashtroi të gjithë”

Avokati Niki Rast i cili përfaqësonte sulmuesin në atë kohë gjatë kohës sa ishte në paraburgim i dyshuari mori pjesë në një program deradikalizimi dhe u lirua më herët. Për këtë akt, Gazeta austriake “Heute” shkruan se në kërkim janë 12 të dyshuar në mesin e të cilëve edhe shqiptarë nga Kosova.

Baby Boo