Dy orët që i shpëtuan jetën kritikut të Putin, momentet e vështira mbi qiellin siberian

Lideri i opozitës ruse, Alexei Navalny është në gjendje kome në një spital në Berlin dhe Gjermania ka zbuluar se ai ishte helmuar nga një agjent nervor Novichok.
Navalny u sëmurë teksa kthehej nga Siberia në Moskë dhe avioni bëri ulje emergjente në Omsk.

Baby Boo

Dy ditë më vonë zyrtarët rusë u bindën që ta linin të transportohej në Gjermani.
BBC Russian tregon historinë se si stjuardesat dhe mjekët luftuan për të shpëtuar jetën e tij mbi qiellin e Siberisë. Udhëtimi i rrezikshëm zgjati dy orë, që është vlerësuar si afati kohor, për të shpëtuar jetën e lideri opozitar.

Ishte 20 gusht dhe Alexei Navalny do të niste një fluturim nga Tomsk për në Moskë. Ai nuk hëngri dhe nuk piu asgjë gjatë gjithë mëngjesit, përveç një filxhani çaji që bleu në aeroportin e Tomsk Bogashevo, sipas sekretarit të tij të shtypit Kira Yarmysh.
Një tjetër pasagjer në fluturim, Ilya Ageev, e pa Navalny duke pirë çaj rreth një orë para se avioni të nisej. Kritiku i Kremlinit ishte duke buzëqeshur dhe duke bërë shaka me pasagjerët që e njohën.

Tomsk, ora 08:01 (01:01 lokale)
Pasi fluturimi kishte 30 minuta që kishte filluar, Navalny filloi të ndihej keq. Shoqëruesit e fluturimit po u jepnin ujë udhëtarëve, por ai nuk e pranoi. Më pas shkoi në tualet.

Tomsk, ora 08:30 (01:30 lokale)
Një tjetër udhëtar u përpoq të përdorte tualetin në të njëjtën kohë, por Alexei Navalny ishte brenda për rreth 20 minuta. Radhë filloi të krijohej jashtë derës, shkruan abcnews.al.

Tomsk, ora 08:50 (01:50 lokale)
Tani të katër stjuardesat në bord ishin të vetëdijshme se një nga pasagjerët e tyre nuk ishte mirë.

Tomsk, ora 09:00 (02:00 lokale)
Disa minuta më vonë, një stjuardesë pyeti nëse kishte mjekë në bord. Pasagjerët e tjerë tani e kuptuan se situata ishte serioze.
Pjesa tjetër e ekuipazhit të kabinës informoi pilotin dhe u përpoq t’i jepte ndihmën e parë Navalny.
Ndihmësi i tij, Ilya Pakhomov, eci nëpër korridor duke kërkuar ndihmë mjekësore. Një grua, e cila nuk është identifikuar, doli përpara për të thënë se ishte infermiere.

Për orën tjetër ajo dhe shoqëruesit e fluturimit u përqendruan në mbajtjen e vetëdijes të Navalny derisa piloti të mund të bënte një ulje emergjente, sipas linjave ajrore S7.
“Ai nuk po fliste, ai vetëm bërtiste”
Disa minuta më vonë, piloti njoftoi se do të uleshim në Omsk, sepse një pasagjer nuk ishte mirë. Unë e kuptova se pasagjeri në fjalë ishte Navalny pasi u ulëm, kur kontrollova Twitter dhe pashë postimet e zëdhënësit të tij.

“Disa minuta pas thirrjes për një mjek, Alexei filloi të ankohej dhe të bërtiste. Ai kishte shumë dhimbje. Ishte shtrirë në dysheme në pjesën e avionit të rezervuar për ekuipazhin e kabinës. Nuk tha asnjë fjalë, vetëm ulërinte”, shtoi ai.
Një infermiere shkoi për të ofruar ndihmë mjekësore, shpjegon ai.
“Unë nuk e di se çfarë po bënin, nuk pashë“, thotë ai. “Por unë i dëgjova ata që vazhdonin të thoshin ‘Alexei, pi, pi, Alexei, merr frymë!’

Omsk, ora 08:20 (02:20 lokale)
Ekuipazhi lëvizi shpejt për të kërkuar leje për ulje emergjente në Omsk, thotë linja ajrore.
U deshën pak më shumë se 30 minuta që avioni të ulej pasi udhëtarëve u tha se do të kishte një ulje emergjente.
Por ekuipazhi i kabinës “vazhdonte të kontrollonte dritaret dhe të ankohej se, sepse ishte shumë me re, por duhet të uleshin”.

Omsk ora 09:01 (03:01 lokale)
Në orën 09:01 me orën në Omsk, avioni u ul.
Omsk ora 09:03 (03:03 lokale)
Personeli mjekësor në aeroport hipi në avion vetëm dy minuta pas uljes.
Sapo ata kishin ekzaminuar Navalny, mjekët thanë “kjo nuk është një çështje për ne, ai ka nevojë për kujdes intensiv”.
Një nga personeli mjekësor telefononi për një ambulancë. Ata i kërkuan asaj që të shkonte drejt në zonën e uljes, duke thënë se pacienti ishte në një gjendje të rëndë. Ambulanca erdhi pas 10 minutash.

Omsk ora 09:37 (03:37 lokale)
Pastaj ai u mor nga avioni dhe barelë, e vendosën në ambulancë, e cila drejtohet drejt Spitalit të Urgjencës Omsk Nr. 1.
Avioni vazhdoi udhëtimin e tij për në Moskë. Ndërsa që prej asaj dite kritiku i Vladimir Putin po lufton me vdekjen. g.v