Dy fëmijë të vde*kur pasi Rusia godet 33 objekte civile


Rusia ka goditur 33 objektiva ku kryesisht ishin civilë në 24 orët e fundit, sipas Ministrisë së Brendshme të Ukrainës.

Sipas raportit, dy fëmijë janë vrarë.

“Rusët thonë se nuk po godasin objekte civile, por 33 objekte civile janë goditur gjatë 24 orëve të fundit”, tha Vadym Denysenko për agjencinë e lajmeve Reuters.

Forcat ruse janë mbyllur në kryeqytetin Kiev pasi përparuan me shpejtësi nga fronte të shumta në veri, lindje dhe jug të Ukrainës që nga fillimi i pushtimit të enjten.

Luftimet në dukje janë intensifikuar në kryeqytetin e Kievit ndërsa forcat ruse përparojnë, me raporte për disa shpërthime, të shtëna me armë dhe sulme me raketa që u dëgjuan brenda dhe rreth qytetit herët të premten.