Cunami në Indonezi, humbin jetën mbi 400 persona


Të paktën 400 persona humbën jetën dhe mbi 500 persona të tjerë janë lënduar nga një tërmet shkatërrimtar që ka goditur ishullin indonazian të Sulavesit, transmeton Express

Ky tërmet i fuqishëm me magnitudë 7,5 ballë Rihter ka goditur dje ishullin e Sulavesit, në qendër të Indonezisë, thuhet në njoftimin e institutit amerikan USGS.

Pas kësaj tragjetdie agjencia e menaxhimit të katastrofave lëshoi alarmin për cunami.

“Kur erdhi cunami, njerëzit ishin duke qëndruar ende në plazh dhe nuk kishin mundësi të largoheshin”, ka deklaruar Sutopo Purwo Nugroho, zëdhënës i agjencisë BNPB, shkruan Dily Mail, transmeton Gazeta Express.

Si pasojë e tërmetit janë shkatërruar edhe qindra shtëpi banimi, duke bërë që shumë njerëz të mbesin në rrugë./Pacensure

Baby Boo