Çfarë të këqija i shkakton trupit tuaj kafeja e mëngjesit

Është praktikë te shumica e njerëzve që mëngjesin e tyre e nisin me një kafe.
Sipas ekspertëve mjekësorë, të konsumosh një filxhan kafe në mëngjes me stomakun bosh mund të mos jetë mënyra më e mirë për të filluar ditën. Në fakt, mjekët besojnë se koha më e mirë për të shijuar filxhanin tuaj është midis orës 9:30 dhe 11:30.
“Bright Side” tregon efektet që ka ky zakon në shëndetin tuaj.

Baby Boo

Mund të ndiheni më të përgjumur
Kafeja është një pije që ju zgjon (të paktën për shumicën), por konsumimi i saj sapo dilni nga shtrati mund të ketë efektin e kundërt. Kafeina dyfishon nivelet e hormoneve të stresit dhe mund të çojë në probleme me gjumin, gjë që rezulton në lodhje.
Nëse e filloni ditën me një filxhan kapuçino me sheqer, mund të ndiheni përsëri të përgjumur, pas një periudhe të shkurtër kohe. Kjo ndodh sepse trupi prodhon insulinë për të kompensuar sheqerin, duke bërë që nivelet e glukozës në gjak të bien, gjë që rezulton në mungesë energjie dhe ankthi.

Trupi mund të humbasë minerale thelbësore më shpejt
Konsumimi i kafesë herët në mëngjes mund të bëjë që të humbni shumë vitamina dhe minerale thelbësore. Mund të sabotojë thithjen e hekurit, magnezit dhe vitaminave B, të cilat janë jetike për sistemin tonë nervor.
Niveli i lartë i kafeinës gjithashtu mund të nxjerrë kalciumin nga kockat tuaja, duke i bërë ato të dobëta dhe të brishta.

Mund të shqetësojë stomakun
Kafeina mund t’ju bëjë të ndjeni nevojën të shkoni në tualet më shpesh. Në fakt, disa ekspertë mjekësorë madje rekomandojnë pirjen e kafesë si një mënyrë për t’u përgatitur për provime të caktuara.
Kafeja aktivizon sistemin tonë nervor, i cili nga ana tjetër ndikon në zorrën e trashë dhe mund të shkaktojë diarre. Shumë njerëz pëlqejnë të shtojnë qumësht ose krem ​​në filxhanin e tyre, dhe për shkak se shumica prej nesh kanë vështirësi në tretjen e laktozës , kjo mund të shkaktojë edhe shqetësime në stomak.

Mund të çojë në shtim të peshës
Edhe pse kafeja e zezë mund t’ju ndihmojë të digjni dhjamin, ajo gjithashtu mund të shkatërrojë gjumin tuaj. Kur nuk flini mjaftueshëm, keni tendencë të ndjeheni më të uritur dhe të keni më shumë dëshirë për ëmbëlsira që ju bëjnë të shtoni në peshë.
Mund të përkeqësojë ankthin
Kur zgjoheni në mëngjes, nivelet tuaja të hormoneve të stresit janë zakonisht të larta. Për shkak se kafeina është një stimulues, ajo i jep trupit një efekt nervoz dhe madje mund të shkaktojë sulme ankthi për disa njerëz.

Mund të thajë lëkurën
Për shkak se kafeja ju bën të përdorni tualetin më shpesh, ajo dehidraton trupin. Kur dehidratoheni, është më e vështirë që toksinat të dalin nga trupi përmes lëkurës. Kjo, nga ana tjetër, e than lëkurën dhe e bën më të prekshme ndaj problemeve të ndryshme, si rrudhat e parakohshme.
Mund të rrisë nivelin e sheqerit në gjak
Filxhani juaj i kafesë në mëngjes e bën më të vështirë për qelizat për të rregulluar sheqerin në gjak, i cili mund të çojë në sëmundje të ndryshme. Sheqeri i lartë në gjak, nga ana tjetër, mund të çojë në shtim të kilogramëve dhe madje të rrisë rrezikun e infeksioneve të lëkurës.

Restorant Lumare