Çështja e Samitit me SHBA-të takon për herë të dytë udhëheqësit koreanë


Udhëheqësi i Koresë së Veriut si dhe homologu i tij i Koresë së Jugut, janë takuar në një zonë të kufizuar të demilitarizuar midis të dyja vendeve.

Ky takim radhitet i dyti në mes Moon Jae-in të Koresë së Jugut si dhe atij të Koresë së Veriut, Kim Jong-un, njofton Klan Kosova.

Dyshja u takuan derisa të dyja palët janë duke vazhduar përpjekjet e tyre për të vënë një finalizim historik mes SHBA-së e Koresë së Veriut.

Të enjten Presidenti i SHBA-së Donald Trump anuloi samitin e planifikuar për në 12 qershor, por më vonë theksoi se mund të ketë ndryshime rreth vendimi.