Çështja e emrit drejt fundit, nesër bisedë telefonike Zaev – Cipras

Nesër (të hënën), kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras, do të dëgjohen me telefon për të diskutuar mbi përparimin e mosmarrëveshjes për emrin, raporton Makfax nga burime të larta diplomatike. Kjo është një bisedë telefonike e gjatë midis Zaev dhe Tsipras për finalizimin e marrëveshjes, e cila pritej të ndodhte dhjetë ditë më parë.

Makfax mëson se të dy vendet përmes këshilltarëve të tyre diskutuan disa çështje të hapura dhe bënë përparim. Pala maqedonase ofroi “zgjidhje kreative” që mbrojnë identitetin dhe gjuhën e vendit. Pas bisedës së këshilltarëve, kryeministri Zaev, kreu i diplomacisë, Nikola Dimitrov dhe këshilltari Dane Taleski, u konsultuan më tej për një qëndrim të unifikuar mbi çështjet që ende nuk janë mbyllur.

Negociatat, thonë burimet tona, nuk janë në fazën e “marrjes ose daljes”. Sonte, të dy palët propozuan zgjidhje të mundshme për disa çështje të diskutueshme dhe konfirmuan angazhimin për arritjen e një marrëveshjeje.

Dhe e përditshmja greke Kathimerini konfirmoi dje se 95% e negociatave janë përfunduar dhe disa detaje të rëndësishme mbeten përpara se marrëveshja të jetë gati. Nëse gjithçka shkon sipas planit, marrëveshja duhet të gjendet në parlamentin maqedonas përpara Samitit të BE dhe në një referendum, ka shumë të ngjarë në shtator.(Maxfax)

Baby Boo