Bill Gates thotë se duhet të punoni edhe gjatë fundjavës dhe të harroni pushimet – nëse doni të krijoni një kompani

Bill Gates punoi edhe gjatë fundjavave dhe kurrë nuk pushoi në ditët e para të Microsoft-it, por kjo është pjesë e sakrificës së krijimit të një kompanie, tha ai.

Baby Boo

Në një aktivitet javën e kaluar me udhëheqësit e tjerë të biznesit, biznesmeni miliarder Gates foli themelimit të një kompanie.

Si pjesë e kësaj, ai foli për etikën e tij të punës në 20-at e tij, shkruan Business Insider, përcjell Telegrafi.

“Është e vërtetë që unë nuk besoja në fundjava, nuk besoja në pushime”, tha ai, siç raportoi TechCrunch.

Gates vazhdoi të thotë se, ndërsa ai ishte relaksuar disi në të 30-at, ai vazhdoi me sakrificat e tij të mëparshme.

Megjithatë, ai tha se njerëzit mund të “mbiadhurojnë dhe mitizojnë idenë e të punuarit jashtëzakonisht shumë” dhe se ai nuk e rekomandon atë për të gjithë.

Gates është personi i dytë më i pasur në botë dhe aktualisht ka vlerë rreth 107 miliardë dollarë. Ai bashkëthemeloi Microsoft në vitin 1975 dhe zotëron 1% të biznesit sot. /Telegrafi