Ballkani në kaos prej Covid 19: Kroacia dhe Maqedonia vende më të prekura

Ballkani po përjeton një gjendje tepër të rëndë me koronavirusin, pasi infeksioni po përhapet me një shpejtësi shumë të frikshme në çdo vend të rajonit.
Kroacia është në situatën më të rëndë në të gjithë Ballkanin dhe mjekët e përshkruajnë situatën si një “kaos”. Spitalet janë mbushur plot dhe nuk ka vende në strukturat shëndetësore.

Baby Boo

Dje Kroacia ka pasur ditën më të keqe që nga fillimi i pandemisë me 2,776 njerëz të infektuar dhe 18 të vd ekur
Aktualisht 985 pacientë janë në trajtim spitalor, nga të cilët 71 pacientë janë të intubuar, bëhet e ditur nga gazeta më e madhe kroate Jutarnih List.
Që nga 25 Shkurt 2020, kur u regjistrua rasti i parë i infeksionit në Kroaci, e deri më tani, janë regjistruar gjithsej 43,775 njerëz të infektuar me koronavirus, nga të cilët kanë vd ekur 511 persona.

Siç bën të ditur televizioni publik slloven, numri i rasteve të reja të koronavirusit në këtë vend, brenda një dite tejkaloi dy mijë për herë të parë, kur dje u regjistrua një rekord prej 2,605 të infektuarve rishtas.
Spitalet trajtojnë 612 persona me koronavirus, 99 prej të cilëve janë në kujdes intensiv dhe 56 të intubuar.
Në Slloveni, gjithsej janë infektuar me koronavirus 28,208 njerëz, dhe ka 18,269 raste aktive në vend.

Në Maqedoninë e Veriut, u regjistruan 870 raste të reja të koronavirusit, i cili është numri i ri më i lartë ditor, nga ku humbën jetën 14 persona, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.
Numri i ri rekord i të infektuarve, u konfirmua me 2,647 teste të bëra në 24 orët e mëparshme, dhe pothuajse gjysma e rasteve të reja u regjistruan në Shkup 422.
Në Kosovë, në 24 orët e fundit, u kryen 932 testime, ku 281 ishin pozitivë. Aktualisht ka 2,658 raste aktive, ndërsa komuna e Prishtinës është ende në vendin e parë për sa i përket numrit të të sapo infektuarve – 150.

Një tjetër vend i Ballkanit po pëson një rritje të madhe të infeksionit të Covid 19, bëhet fjalë për Serbinë. Epidemiologu i njohur Predrag Kon pret një rritje të mëtejshme të numrit të njerëzve të infektuar në dy javët e ardhshme, dhe sipas tij vetëm pas dy javëve mund të rrafshohet kurba. Kon është një nga mjekët më të mirë infektologë në Europë, ndaj dhe studimet e tij merren edhe nga organizata dhe universitete të njohura në rajon dhe Europë.

Predrag Kon, i cili jep çdo ditë të dhënat për Covid 19 në Serbi, tha se kishte një rritje eksponenciale të numrit të njerëzve të infektuar në Beograd dhe se kishte filluar mbushja e shpejtë e spitaleve, dhe se gjëja më e rëndësishme ishte ndalimi i përhapjes.
“Ne duhet të kuptojmë se masat që u miratuam si të detyrueshme që të zbatohen me të vërtetë, nuk duhet të ketë më pasagjerë në autobusë që nuk mbajnë maska, nuk duhet të ketë njerëz në ambjente të brendshme që nuk mbajnë maska. Personalisht, unë mendoj se mbajtja e maskave duhet të jetë e detyrueshme. dhe në mjedisin e jashtëm”, i tha Kon Tanjug.

Ai thekson se maska është mbrojtja më e mirë kundër virusitderisa të vijë vaksina, dhe se në këtë moment ajo mund të zëvendësojë masa më drastike, të tilla si kufizimi i lëvizjes dhe ora e ndalimit.
Ai tregon se fillimi i pikut të tretë filloi më 4 tetor, kur u vërejt një rritje graduale e numrit të pacientëve në Beograd.
“Tani po përfundojmë javën e katërt dhe javën tjetër do të kemi një rritje të mëtejshme të numrit të të infektuarve. Se si do të vazhdojë kjo varet nga sjellja jonë. Fundjavat janë veçanërisht problematike për ne, sepse kemi përshtypjen se ka më shumë tubime pasdite dhe mbrëmje në kafene. mbërritur me mbikëqyrje janë vende argëtimi “, tha mjeku Kon.