fbpx

Amdi Bajram: Republika e Maqedonisë së Veriut ka qenë vizioni im që nga viti 1996

Deputeti i Kuvendit të Maqedonisë Amdi Bajram, në ballin rom i cili tradicionalisht u mbajt të premten, ka uruar shtetin për emrin e ri – Republika e Maqedonisë së Veriut.

Ai tha se emri i ri i shtetit ka qenë vizion i tij që nga viti 1996, duke aluduar në inicialet e partisë së tij, e cila në gjuhën maqedonase i ka të njëjta me emrin e ri të shtetit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Republika e Maqedonisë së Veriut. Partia SRM, do të thotë Lidhja e Romëve të Maqedonisë – Republika e Maqedonisë së Veriut. Prej vitit 1996 ky ka qenë vizioni im”, tha Bajram.

Ndryshe, Amdi Bajram në këtë përbërje parlamentare ka qenë pjesë e koalicionit me OBRM-PDUKM-në, por pas disa përplasjeve ai u bë pjesë e shumicës parlamentare të pushtetit.

Përmbajtjet që i merr PaCensurë nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Pa Censurë botohet në www.pacensure.com dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.