4 viktima dhe qindra të infektuar!


Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni bën me dije se në 24 orët e fundit janë kryer 1.631 testime për Covid-19, dhe janë regjistruar 788 raste të reja .

Shkup 350, Manastir 59, Kumanovë 53, Kavadar 33, Ohër 31, Prilep 30, Veles dhe Strumicë nga 27, Tetovë 25, Shtip 22, Gostivar 20, Struga 18, Kërçova dhe Gjevgjelia nga 14, Negotinë 12, Resnjë 10, Kriva Pallankë 9, Radovish 8, Koçan 6, Berovë, Kratovë dhe Krushevë nga 3, Bogdanc, Demir Hisar dhe Makedonski Brod nga 2, Dibër, Valandovë, Vinicë, Probishtip dhe Pehçevë nga 1.

Nga numri i përgjithshëm i pozitivëve (788), janë regjistruar 191 riinfeksione.

Gjatë 24 orëve të fundit janë raportuar dy të vdekur, një nga Struga (89 vjeçar) dhe një nga Ohri (92 vjeçar), të dy kanë ndërruar jetë në kushte spitalore.

Sipas Regjistrit të personave të vdekur me diagnozë me Covid-19 nga sistemi “Termini im”, janë regjistruar dy persona të vdekur, nga Kumanova (81 vjeç) dhe Gostivari (78 vjeç).

Të dy vdiqën në shtëpi. Personat janë regjistruar si të vdekur në periudhën 07.07.2022 – 07.12.2022.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 2.104.009 teste për Covid-19.

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me koronavirus në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 321.386, numri i të shëruarve është 308.199, numri i të vdekurve është 9.349 dhe numri i rasteve aktive është 3.838.

Baby Boo