17 VJEÇARJA PËRDHUNOHET PËR DY MUAJ, BANDA I BËN TATUAZHE ME KRYQ TË THYER

Lajmet se një vajzë 17-vjeçare u përdhunua, iu bënë tatuazhe me kryq të thyer dhe u mbajt rob për dy muaj, kanë shkaktuar zemërim në Marok, një vend ku dhuna seksuale ndaj grave vazhdon të jetë një problem.

Më shumë se 15,000 njerëz kanë nënshkruar një peticion duke kërkuar që qeveria të sigurojë mbështetje për viktimën dhe hashtagu “ne të gjithë jemi Khadija” ka nisur për të sjellë më shumë vëmendje për rastin e saj.

Një video, e cila u transmetua në kanalin televiziv lokal Chouf, tregon viktimën Khadija që tregon se si ishte mbajtur rob në qytetin Oulad Ayad në qendër të vendit për dy muaj pasi ishte rrëmbyer në mes të qershorit.

Autoritetet vetëm morën vesh lajmin e hidhur kur ajo u lirua nga banda.

Imazhet e trupit të viktimës tregojnë një sërë tatuazhesh të tërthorta në të gjithë gjymtyrët e saj, transmeton oranews. Ajo gjithashtu pësoi djegie cigaresh në trupin e saj.

Vajza tha se ajo u përpoq të ikte nga robërit, por çdo herë që ajo u kap u torturua

“Ata nuk më dhanë ushqim apo pije, dhe nuk më lejonin të bëja dush”, tha ajo.

“Unë dua që drejtësia të vihet në vend dhe ata të paguajnë për atë që kanë bërë mbi mua”, tha ajo. “Sa shumë gra vazhdojnë të heshtin nga frika e këtij turpi?”

Sipas babait të viktimës, tre të dyshuar janë arrestuar dhe procesi gjyqësor do të fillojë më 6 shtator.

Baby Boo