Zëvendëspresidenti i SHBA’së Mike Pence, merr vaksinën kundër koronavirusit


Ai mori dozën e parë të vaksinës Pfizer/BioNTech në Shtëpinë e Bardhë, së bashku me gruan e tij, Karen, dhe mjekun Jerome Adams. Ngjarja u transmetua drejtpërdrejt në televizion. Pence tha se vaksina është “e sigurt dhe efektive” dhe se shpejtësia me të cilën është zhvilluar është “mrekulli mjekësore”.

Shtëpia e Bardhë tha se transmetimi i vaksinimit të Pence në televizion ka për qëllim “të promovojë sigurinë dhe efikasitetin e vaksinës dhe të krijojë besim te populli amerikan”.

SHBA’ja ka nisur të hënën vaksinimin e popullatës me vaksinën Pfizer/BioNTech. Vaksina është njoftuar se është 95 për qind efektive. Tre milionë dozat e para të saj po shpërndahen në të 50 shtetet e SHBA’së.

SHBA ka regjistruar numrin më të madh të të infektuarve dhe viktimave nga koronavirusi. Këtë javë, numri i të vdekurve kaloi 300,000.

Baby Boo