Zaev: Tabela dygjuhëshe vetëm në qytetet ku ka 20 përqind shqiptarë

epa07933144 Macedonian Prime Minister Zoran Zaev addresses a press conference to announce early Parliamentary election, in Skopje, Republic of North Macedonia, 19 October 2018. Zaev called for early parliamentary elections a day after EU leaders delayed the decision for accession talks with North Macedonia and Albania for the third time as they gathered in Brussels for a two-day summit dominated by Brexit talks. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Kreu i LSDMsë Zoran Zaev në konferencën e sotme për shtyp tha se tabela dygjuhëshe e vendosur në zyrën e Prokurorit Publik në Strumicë është vendosur gabimisht dhe do të hiqet.

Baby Boo

Duke ironizuar ai tha se në Strumicë nuk ka më shumë se 20 përqind të popullsisë etnike shqiptare.

Zaev shtoi se tabelat dygjuhëshe ekzistojnë vetëm në mjedise ku qytetarët e përkatësisë etnike shqiptare janë më shumë se 20 përqind dhe shprehu besimin se bordet në gjuhën turke mund të instalohen edhe në Gostivar ose serbisht në Kumanovë.