Vulin: Kriteri i vetëm që mund t’i bëjë vëllezër kroatët e shqiptarët është vrasja e serbëve

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, duke komentuar deklaratën e bërë këtë javë nga presidentja kroate, Kolinda Grabar-Kitaroviq për kroatët dhe shqiptarët, ka thënë se ndjen keqardhje që politikanët kroatë “nuk po mund të largohen nga komplekset e tyre ndaj Serbisë dhe serbëve”.

Baby Boo

“Kriteri i vetëm që ju të jeni vëllezër me Kroacinë është se keni marrë pjesë në vrasjet e serbëve. Ndjej keqardhje që kjo po ndodh dhe se politikanët kroatë nuk po munden të gjejnë një mënyrë për t’u lidhur me rrethin e tyre dhe të gjejnë ndonjë vlerë tjetër për ta quajtur dikë vëlla”, ka thënë Vulin duke iu kundërpërgjigjur komenteve të presidentes kroate e cila në Parlamentin shqiptar tha se kroatët dhe shqiptarët janë “vëllezër”, raporton “N1”.

Vulin tha se “pjesëmarrja në vrasjet e serbëve” nuk është diçka për të qenë krenar.

“Gjithmonë jam i brengosur nëse ky është mesazhi i vetëm për të ardhmen dhe kriteri i vetëm për qenë vëllezër me shtetin, njerëzit apo politikën kroate, që keni marrë pjesë në vrasjet e serbëve”, theksoi Vulin, transmeton Koha.net.

Restorant Lumare