VMRO-DPMNE: Dorëheqja e Filipçes dhe Karaxhovskit është masa më e mirë kundër Covid-19


Nga VMRO-DPMNE-ja opozitare pas regjistrimit të 1.085 rasteve ditore me Covid-19, kanë reaguar duke akuzuar ministrin e Shëndetësisë, Venko Filipçe si dhe kreun e KSI-së, Zharko Karaxhovski për keqmenaxhim të pandmisë.

“Nga politika e Venko Filipçes, ku përparësi kanë tenderët dhe interesi personal dhe interesi i një rrethi të ngushtë njerëzish nga partia, rezultati është 1,085 të infketuar. Vetëm qytetarët dhe shëndeti i tyre, që është puna e Filipçes, asesi nuk vjen në rend të ditës. Edhe më e frikshme është që çdo ditë regjistrohen fëmijë dhe punonjës të sëmurë në kopshte dhe shkoll. Pse Filipçe bëri skrining bosh në maj dhe nuk hapi çerdhet? Ministër, bëni teste falas për koronavirus tek të gjithë kujdestarët, mësimdhënësit në kopshteve dhe shkollat, së paku ​​një herë në muaj”, thonë nga VMRO-DPMNE-ja.

VMRO-ja opozitare shton se masa më e mirë për të luftuar Covid-19 është dorëheqja e ministrit Filipçe dhe kreut të Komisionit për Sëmundje Infektive Zharko Karaxhzovski.