Vdes 22 vjeçarja pas ndërhyrjes për të zvogëluar të pasmet, stafi i së cilës tani është në arrati nga policët


Një kamariere e re vdiq në Meksikë pasi iu nënshtrua një operacioni të heqjes së vitheve dhe liposuksionit të krahut në një klinikë të palicencuar, me stafin e objektit tani në arrati nga policët. Vdekja e Cinthia Lizeth Vega thuhet se u shkaktua nga komplikimet që pësoi 22-vjeçarja pasi kishte kryer procedurat e gdhendjes së trupit në Shërbimet Elohim Integral Esthetic Services në qytetin e saj në Monterrey të martën pasdite.

Departamenti i Shëndetit në Nuevo León zbuloi të Mërkurën se klinika kishte një leje për të ofruar konsultime të mjekësisë së përgjithshme dhe konsultime private të specializuara të mjekësisë, dhe nuk ishte e autorizuar të administrojë asnjë lloj operacioni kirurgjikal.

“Gjatë vizitës në ndërmarrje, nuk u zbulua asnjë dokument që do të vërtetonte përgatitjen akademike ose profesionale të pronarëve,” tha Departamenti i Shëndetit në Nuevo León në një deklaratë duke zbuluar se objekti nuk lejohej të kryente operacione.

Një autopsi zyrtare nuk ishte lëshuar ende të enjten. Cinthia Lizeth Vega kishte planifikuar operacionin e saj të liposuksionit të ujit për një muaj. Procedura përfshinte heqjen e yndyrës së tepërt nga krahët dhe barku i saj, si dhe ngritjen e vitheve. Julio César Vega tha se ai dhe familja i kishin kërkuar kamerieres të mos i nënshtrohej operacionit të rrezikshëm. Sidoqoftë, ajo këmbënguli dhe vizitoi klinikën të martën e kaluar për të bërë një pagesë të plotë për operacionin e dëmtuar.