Ushtaret ukrainase me taka të larta në vend të çizmeve nxisin reagime

Planet nga Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës për të bërë që ushtaret femra të marshojnë me taka të larta në vend të çizmeve të ushtrisë në një paradë muajin tjetër kanë shkaktuar reagime të ashpra.
Iryna Gerashchenko, një anëtare e parlamentit në opozitë, tha se ishte sek *sizëm, jo ​​barazi.

Baby Boo

Ukraina po përgatitet të zhvillojë një paradë ushtarake në 24 gusht për të shënuar 30 vjet pavarësi pas rënies së Bashkimit Sovjetik, raporton Euronews, transmeton Klankosova.tv.

E Mministria e Mbrojtjes thotë se këpucët janë pjesë e uniformës së veshjes rregulluese.

Shumë në Ukrainë shprehën tronditje për planin, me një grup ligjvënësish që i bën thirrje Ministrit të Mbrojtjes Andriy Taran që të kërkojë falje.

Zonja Gerashchenko tha se fillimisht mendoi se fotografitë e grave ushtarake që bënin prova me pantallona luftarake dhe taka të zeza ishin një mashtrim. Ajo tha se ishte sek* sizëm, jo ​​barazi, dhe pyeste veten pse ministria mendoi që takat ishin më të rëndësishme sesa të hartonin parzmore trupore të përshtatura për gratë.