Udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov thuhet se ka udhëtuar drejt Ukrainës


Udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov raportohet se ka udhëtuar në Ukrainë, ku anëtarët e forcave të tij të milicisë së frikshme besohet se po luftojnë përkrah forcave ruse. Kanali televiziv i kontrolluar nga administrata e Kadryov në Çeçeni postoi një video në aplikacionin e mesazheve Telegram më 13 mars duke thënë se Kadyrov ishte në Ukrainë, megjithëse nuk dha vendndodhjen e tij të saktë apo se kur ishte marrë video.

Sipas REL, Kadyrov ende nuk e ka konfirmuar në llogaritë e tij personale në rrjetet sociale se ndodhet në Ukrainë. Sidoqoftë, dihet se njësitë e Gardës Kombëtare çeçene u dërguan në vend.

Në video, Kadyrov shfaqet duke u takuar me ushtarët teksa ata përshkruajnë veprimet e tyre. Në sfond shihet një flamur me imazhin e babait të Kadyrov, Akhmad.

“Strategjia që na sugjeruat doli të ishte 100 për qind e saktë,” thotë ushtari. Prania e luftëtarëve çeçenë në Ukrainë është raportuar gjerësisht, me video dhe fotografi që dokumentojnë praninë e tyre.

Luftimet në shkallë të gjerë në Çeçeni përfunduan vite më parë dhe kryeqyteti, Grozny, i cili u shkatërrua nga forcat ruse në vitet 2000, është rindërtuar, me rrokaqiejt e shkëlqyeshëm dhe bulevardet me peizazh.

Por forcat e Kadyrov kanë qenë të lidhura me abuzime të gjera të të drejtave, rrëmbime dhe dënime kolektive. Kadyrov gjithashtu ka mbikëqyrur një spastrim brutal që ka shënjestruar meshkujt homoseksualë.

https://t.me/groznytv/9621