Turqia dërgon ndihma humanitare në Gaza përmes Egjiptit


Një aeroplan me mallra ushtarake, e cila do transportojë edhe ushqime e pajisje të kujdesit shëndetësor, i destinuar për Gazën, pritet të zbresë në Egjipt më vonë të premten, sipas transmetuesit shtetëror turk TRT.
Ngarkesa është planifikuar të dërgohet nga Aeroporti Ndërkombëtar El Arish i Egjiptit në Rripin e Gazës përmes vendkalimit Rafah, raporton Al Jazeera.

Por nuk ishte menjëherë e qartë nëse dhe kur ndihma do të arrinte në Gaza. Egjipti më herët siguroi OKB-në se do të lejonte dërgimin e ndihmave humanitare përtej

Baby Boo