Thanë se u ishte thënë “të gënjejnë rreth shpërthimit të koronavirusit”, mjekët në Wuhan filmohen fshehurazi

Mjekët kinezë janë filmuar fshehurazi duke pranuar se e dinin se sa i rrezikshëm ishte coronavirusi kur filloi të bënte kërdi në Wuhan – por thanë se u ishte thënë “që të gënjejnë për këtë”.

Baby Boo

Sipas mediave britanike, profesionistët mjekësorë në Wuhan thonë se ata dinin për vdekjet nga virusi që në dhjetor të vitit 2019, por ishte mesi i janarit të vitit 2020 para se Kina të informonte për herë të parë OBSH-në për një fatalitet.
Ata gjithashtu kuptuan që virusi po kalonte mes njerëzve, por spitaleve u tha ‘të mos thoshin të vërtetën’ dhe thirrjet për të hequr dorë nga festimet e Vitit të Ri Hënor u refuzuan sepse autoritetet donin të “paraqisnin një shoqëri harmonike dhe të prosperuar”.

Profesionistët mjekësorë në Wuhan janë filmuar në mënyrë të fshehtë duke thënë se ata dinin për vdekjet nga virusi që në dhjetor 2019 dhe e kuptuan që virusi po përhapej mes njerëzve
Dëshmia e re, e cila do të transmetohet sonte në një dokumentar të ITV të quajtur “Shpërthimi: Virusi që tronditi botën”, vjen përballë mohimeve të Kinës se ajo fshehu epideminë në ditët e saj më të hershme.
Kjo vjen gjithashtu në mes të presionit në rritje ndaj Kinës pasi një panel i mbështetur nga OBSH tha të hënën se Pekini ishte shumë i ngadaltë për t’iu përgjigjur shpërthimit, disa ditë pasi SHBA botoi pretendime të reja që sugjeronin se virusi mund të kishte dalë nga një laborator i Wuhanit.

Dokumentari gjithashtu shton një numër në rritje të provave se Kina gënjeu botën për fazat e hershme të shpërthimit të coronavirusit, duke e lejuar atë të shndërrohej në një pandemi globale.
Kina së pari informoi OBSH-në për 27 raste të sëmundjes së atëhershme të panjohur më 31 dhjetor 2019, pa raportuar vdekje deri në mes të janarit.
Por mjekët kinezë të filmuar fshehurazi nga një gazetar thonë se ata e dinin më parë se virusi ishte vdekjeprurës.

Një mjek tha: “Në të vërtetë, në fund të dhjetorit ose fillim të janarit, i afërmi i dikujt që unë njoh vdiq nga ky virus. Shumë nga ata që jetonin me të ishin gjithashtu të infektuar, duke përfshirë njerëz që njoh”.
Spitali Jinyintan në Wuhan ku disa nga pacientët më të hershëm të njohur me coronavirus u pranuan në fund të dhjetorit 2019
Deri në 12 janar, OBSH po thoshte se nuk kishte ‘prova të qarta të transmetimit nga njeriu në njerëz’ dhe tha se ishte ‘siguruar për cilësinë’ e reagimit të Kinës.

Por një mjek kinez tha: “Të gjithë kemi ndjerë se nuk duhet të ketë asnjë dyshim për transmetimin nga njeriu në njeri”.
Sipas një rrëfimi, mjekëve që morën pjesë në një takim spitali u ‘u tha të mos flisnin’ për natyrën e vërtetë të ngjitjes.
“Ne e dinim këtë virus të transmetuar nga njeriu në njeri. Por kur morëm pjesë në një takim në spital, na thanë të mos flisnim”, citohet të ketë thënë një mjek. “Udhëheqësit e provincave u thanë spitaleve të mos thoshin të vërtetën”.

Specialisti i sëmundjeve infektive Dr Yi-Chun Lo, i Qendrave për Kontrollin e Sëmundjeve në Tajvan, i tha programit ITV se ‘pandemia mund të ishte shmangur në fillim nëse Kina do të ishte transparente për shpërthimin’
Ndërkohë deri më 21 janar, kur OBSH lëshoi raportin e parë të situatës mbi virusin, sëmundja kishte infektuar të paktën 278 njerëz në Kinë dhe ishte përhapur në tre vende të tjera.
Mjekët gjithashtu pretendojnë që autoritetet i dinin rreziqet e festimeve të Vitit të Ri Hënor, duke kuptuar se udhëtimi dhe turmat mund të ‘përshpejtonin përhapjen e virusit’.

Siç vlerëson Daily Mail, dëshmia e profesionistëve mjekësorë të Wuhan mbështetet nga virologë kryesorë, përfshirë specialistin e sëmundjeve infektive Dr Yi-Chun Lo, zëvendës drejtorin e përgjithshëm të Qendrave për Kontrollin e Sëmundjeve në Tajvan.
Ai tha: “Menaxhimi i hershëm i shpërthimit ishte thjesht një rrëmujë, një dështim. Unë mendoj se pandemia mund të ishte shmangur në fillim nëse Kina do të ishte transparente në lidhje me shpërthimin dhe do të siguronte shpejt informacionin e nevojshëm për botën”.

Dokumentari dëgjon gjithashtu nga Dr. Yin-Ching Chuang, nga Rrjeti i Parandalimit dhe Trajtimit të Sëmundjeve Infektive në Tajvan, i cili thotë se ai dhe ekipi i tij ishin përpjekur dëshpërimisht për të zbuluar nëse virusi po përhapet midis njerëzve.

Pasi morën lejen për të udhëtuar në Kinën kontinentale, ata thonë se e kishin të vështirë të merrnin përgjigje të qarta derisa e vërteta të dilte më në fund në një takim.
“Ne bëmë shumë pyetje, shumë padashur ata më në fund dolën dhe thanë se transmetimi i kufizuar nga njeriu te njeriu nuk mund të përjashtohet”, tha ai.
Dr Chuang tha më tej: “Cila ishte shkalla e infeksionit? Sa e madhe ishte kjo epidemi? Sa pacientë u prekën? Ne nuk e dinim. Vetëm ata e dinin këtë”.