Thaçi për gazetën franceze: Serbia dhe Kosova do të pajtohen


Gazeta prestigjioze franceze “La Figaro”, i ka kushtuar një faqe të tërë portretizimit të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi.

Në një intervistë të botuar me presidentin Thaçi, kjo gazetë prestigjioze e përshkruan atë si shef të krahut politik të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që ka luftuar kundër forcave të regjimit të Millosheviqit, por që tash, njëzet vjet pas luftës, po e vazhdon nga e diela në mbrëmje dialogun me presidentin e ri serb, Aleksandar Vuçiq, transmeton gazetametro.net.

Kjo gazetë prestigjioze franceze e citon presidentin Thaçi të ketë thënë se dëshiron të besoj që presidenti serb nuk është më i burgosur i historisë.

“Nëse paqja është e mundur, kjo ndodh për shkak se ka liderë të duhur në momentin e duhur. Kauza jonë, pajtimi, është e drejtë. Njëzet vite më parë luftonin në linjat e frontit, përballë njëri-tjetrit. Sot ne jemi të aftë dhe të guximshëm të flasim për paqen dhe të ardhmen.

Dëshiroj të besoj se presidenti serb nuk është më i burgosur i historisë. Së bashku ne mund ta tejkalojmë retorikën e urrejtjes, të nacionalizmit dhe të populizmit. Popujt tanë e kanë paguar një çmim të shtrenjtë nga lufta. Rrethanat strategjike bëjnë që momenti të jetë historik. Duhet ditur të shfrytëzohen ato”, citohet të ketë thënë presidenti Thaçi për “La Figaro”.

Baby Boo