Tërmet me magnitudë 7.4 ballë në Turqi, mbi dhjetra persona kanë humbur jetën dhe qindra janë të plagosur(FOTO)


Sipas të dhënave të AFAD, një tërmet me magnitudë 7.4 ka ndodhur në lagjen Pazarcık të Kahramanmaraş.

Tërmeti i ndodhur në orën 04:17 minuta është ndjerë nga shumë pjesë të vendit. Duke bërë një deklaratë pas tërmetit, Presidenti Erdoğan tha: “Të gjitha njësitë tona përkatëse janë në gatishmëri nën koordinimin e AFAD. Ministria jonë e Brendshme dhe Shëndetësia, AFAD, Guvernatorët dhe të gjitha institucionet e tjera kanë nisur me shpejtësi punën e tyre.” Ministri Soylu tha: “Të gjitha ekipet tona janë në gatishmëri. Ne kemi vënë alarmin e nivelit të katërt. Ky është një alarm që përfshin ndihmën ndërkombëtare.” Nga ana tjetër, AFAD njoftoi se 76 persona humbën jetën nga tërmeti dhe 440 persona u plagosën.

Baby Boo