Tensionet politike mes Arabisë e Turqisë: Turqia vendos të bllokojë faqet e lajmeve të Emirateve Arabe

Autoritetet turke bllokuan faqet e internetit të lajmeve shtetërore të Emirateve Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, disa ditë pasi faqet e transmetuesit shtetëror të Turqisë dhe agjencisë së lajmeve u bllokuan në Arabinë Saudite, transmeton Gazeta Metro.

Baby Boo

Lëvizjet e dukshme reciproke vijnë katër javë pasi prokurorët turq paditën 20 Sauditë për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi në konsullatën Saudite në Stamboll, një vrasje që shkatërroi marrëdhëniet midis Ankarasë dhe Rijadit.

Përdoruesit e Internetit në Turqi duke u përpjekur të hyjnë në faqet e agjencisë Saudite të lajmeve SPA, agjencisë së lajmeve ËAM të Emiratet e Bashkuara Arabe dhe më shumë se një duzinë faqesh të tjera panë një mesazh ku thuhej se ata ishin bllokuar nën një ligj që rregullon botimet e internetit në Turqi.