Tensione në Egje, Erdogan sulmon Greqinë: Jeni të shkatërruar

Turkish President Recep Tayyip Erdogan delivers a speech during 28th Mukhtars (local administrators) meeting at the Presidential Complex in Ankara on October 19, 2016. / AFP / ADEM ALTAN (Photo credit should read ADEM ALTAN/AFP/Getty Images)

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan lëshoi një sulm të ri kundër Greqisë, duke tallur vendin për gjendjen e infrastrukturës së saj.

Në një fjalim në Dhomën e Tregtisë së Ankarasë, Erdogan kritikoi agjencitë globale të vlerësimit të kreditit për uljen e ekonomisë turke, duke e krahasuar mënyrën se si ata kishin përmirësuar Greqinë, një vend që ai e quajti “falimentuar” dhe “mbaruar”.

“Fqinji ynë Greqia ka falimentuar, ka përfunduar, por ata agjencitë e vlerësimit të kreditit kanë ngritur katërfish vlerën e saj. Këta njerëz janë zhytur, janë shembur, a jeni në gjendje t’i shpëtoni ata duke rritur vlerësimin e tyre? Shikoni në rrugët e tyre dhe shikoni se si janë të tmerrshme “, tha ai.

Presidenti turk përdori gjendjen e rrugëve të shkatërruara në Greqi si një shembull për të mbështetur pretendimet e tij.

Baby Boo