Temperaturat e nxehta vrasin 65 persona, dhjetëra qytetarë braktisin Pakistanin


Moti i nxehte ka vrarë 65 vetë në qytetin jugor të Karachit në Pakistan gjatë tri ditëve të fundit, tha një organizatë e mirëqenies sociale të martën, mes frikës se numri i të vdekurve mund të rritet, ndërsa temperaturat e larta vazhdojnë.

Vala e të nxehtit ka përkuar me ndërprerjen e energjisë elektrike dhe muajin e shenjtë të Ramazanit, kur shumica e myslimanëve nuk hanë ose pinë gjatë orëve të ditës.Temperaturat shkuan 44 gradë të hënën, njoftoi media lokale, cituar nga Reuters.

People sleep on a pavement, to escape the heat and frequent power outages 

Faisal Edhi, i cili drejton Fondacionin “Edhi” që operon me morg dhe shërbim të ambulancës në qytetin më të madh të Pakistanit, tha se vdekjet ndodhën kryesisht në zonat e varfra të Karaçit.

“Gjashtëdhjetë e pesë vetë kanë vdekur gjatë tre ditëve të fundit”,- tha Edhi për Reuters.

“Ne kemi trupat në ambientet tona të magazinimit të ftohtë dhe mjekët e thonë se kanë vdekur nga goditja e të nxehtit”.

Por sekretari i shëndetësisë i provincës Sindh, Fazlullah Pechuho, tha për gazetën angleze “Dawn” se askush nuk ka vdekur nga goditja e nxehtësisë.

A boy reacts as he receives a spray of cold water, to avoid the intense heatwaveA leaking water pipe provides an opportunity for these people to get some relief from the heatThe broken pipe attracted a large crowd of people keen to escape the blistering heat People resting from the heat in a mosque in Karachi, where temperatures reached 108FPakistanis cool off at the beach in Karachi, Pakistan's largest city Volunteers adjust the dead bodies of heatwave victims at the Edhi Foundation morgue in KarachiA bearded man gets a squirt of water in the face at a stall set up by a social welfare organisation