Të paktën 8 të vdekur gjatë një përplasje në stadium

Të paktën tetë persona kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë lënduar gjatë një përplasje në një ndeshjeje futbolli të Kupës së Kombeve të Afrikës në Kamerun.

Baby Boo

Videot treguan turma të tifozëve të futbollit që bërtisnin duke u shtypur në portat e hyrjes në stadiumin Paul Biya në kryeqytetin Yaounde.

Dëshmitarët përshkruan skena kaotike, ndërsa mijëra tifozë përpiqeshin të merrnin pjesë, transmeton rtv21.tv.

Nga 38 personat e lënduar, shtatë janë në gjendje të rëndë.

Një fëmijë është mes të vdekurve, sipas zyrtarëve të cituar nga agjencia e lajmeve AFP.

Stadiumi ka një kapacitet prej 60,000, por për shkak të kufizimeve të Covid nuk ishte menduar të ishte më shumë se 80% i mbushur për ndeshjen e së hënës.

Zyrtarët e ndeshjes u cituan të kenë thënë se rreth 50,000 njerëz po përpiqeshin të merrnin pjesë.

Gazetari danez, Buster Emil Kirchner i tha BBC-së se pa “shumë kaos” pranë portave të stadiumit ndërsa tifozët bërtisnin për të hyrë brenda.

“Ishte i ethshëm – njerëz vrapojnë, njerëz që ngjiten nëpër gardhe, njerëz që thyen barrikadat”, tha ai, duke shtuar se pa shumë njerëz pa bileta duke u përpjekur të “futen me forcë”.

Konfederata e Futbollit Afrikan (CAF) tha në një deklaratë se po hetonte situatën.

Ndeshja e 16-të e fundit ndërmjet Kamerunit dhe Komoros u zhvillua pavarësisht incidentit dhe përfundoi me fitoren 2-1 të mikpritësve./21Media