Të dhënat e fundit, ja si është situata me COVID-19 në vend


Ministria e Shëndetësisë njofton se në në 24 orët e fundit janë kryer 1.726 teste, ndërsa janë regjistruar 112 raste të reja me coronavirus.

Në Shkup – 82, Kavadar – 8, Kumanovë – 6, Prilep, Manastir, Negotin dhe Kriva Pallankë nga 2, Tetovë, Veles, Strumicë, Kërçovë, Sveti Nikollë, Resnjë, Dellçevë dhe Makedonska Kamenica nga 1.
Instituti për Shëndet Publik sot ka regjistruar 419 pacientë të shëruar nga coronavirusi.

Gjatë 24 orëve të kaluara vdiqën 12 persona: 7 të vdekur nga Shkupi (78, 78, 76, 76, 72, 67 dhe 66) dhe nga një person të vdekur nga Kumanova (66), Strumica (72), Shtipi (62), Dibra (37) dhe Velesi (84). Një person tjetër i vdekur është paraqitur nga data 25.09.2021.

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostifikuar me COVID-19 në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 189.999, numri i pacientëve të shëruar është 171.375, numri i të vdekurve është 6.607, ndërsa numri i rasteve aktive është 12.017