Sulmi me eksploziv, si i shpëtoi atentatit me snajper në burg Gazmir Daci

Banesa e Gazmir Dacit i dënuar me 35 vite burg për vrasjen e fqinjit Valmir Kolaveri dhe plagosjen e vëllait të tij Roland Kolaveri në Kamëz është tronditur mbrëmë nga një shpërthim me tritol.

Sigma Doors

Nga shpërthimi ka pasur vetëm dëme materiale, ndërsa kjo nuk është hera e parë që i dënuari Gazmir Daci vendoset në qendër të sulmeve.

Një shpërthim me tritol ndodhi edhe në vitin 2017 në lokalin e babit të Gazmendit, Xhelal Daci në Rrugën Demokracia në Kamëz, ku pati vetëm dëme materiale. Gjithashtu Gazmir Daci i shpëtoi një atentati me snajper në burgun e Vaqarrit më 3 korrik 2016, pasi u plagos gabimisht në këmbë i burgosuri Lili Dulaj.

Konflikti mes Gazmend Dacit dhe vëllezërve Kolaveri dyshohet se e ka zanafillën në një sherr të ndodhur në Francë, për prishje pazaresh për trafik klandestinësh.

Si i shpëtoi atentatit në burgun e Vaqarrit Gazmir Daci:
Më datë 30.07.2016, rreth orës 16:30, në ambientet e ajrimit, brenda I.E.V.P, Vaqarr, Tiranë, është plagosur me armë zjarri në pjesën e këmbës shtetasi Lili Dulaj, i dënuar më parë në shtetin e Kosovës, për shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor dhe i ndaluar me masë sigurimi “Arrest në burg”, për veprën penale “Dhunë në familje”.

Nga hetimet ka rezultuar se ky person është goditur nga një distancë e konsiderueshme jashtë mureve rrethuese të këtij burgu dhe ndaj tij është qëlluar me një armë zjarri.

Gjatë veprimeve të para hetimore, ka rezultuar se, shtetasi Lili Dulaj nuk ka qenë shënjestra e këtij atentati, pasi shënjestër ka qenë shtetasi Gazmir Daci, i cili ndodhet në masën arrest në burg, për veprat penale “Vrasje me dashje”, “Vrasje e ngelur në tentativë” dhe “Armëmbajtje pa leje”, pasi ky shtetas më datë 04.11.2015, pas një konflikti të mëparshëm, ka vrarë me armë zjarri shtetasin Valmir Kolaveri dhe plagosur rëndë vëllain e tij Robert Kolaveri, i cili aktualisht është i paralizuar.

Nga verifikimet e kryera, ka rezultuar se nga vendi i ngjarjes është larguar me shpejtësi një automjet tip “Mercedes Benz” Vito ku nga verifikimet rezulton posedues shtetasi Ergys Kolaveri, vëllai i Valmir dhe Robert Kolaveri. Në momentin e kapjes së tij, ai ka qenë së bashku me shtetasin Enea Caka, kushëri i tij.

Gjatë kontrollit të mjetit në pjesën e poshtme të sediljes së automjetit janë gjetur një palë dylbi për pamje në largësi, të cilat janë sekuestruar në cilësinë e provës materiale.
Sa me sipër, u be arrestimi në flagrancë për shtetasit Ergys Kolaveri, 25 vjeç, banues në Tiranë dhe Enea Ceka, 24 vjeç, banues në Tiranë.