Studentja krijoi maska për personat që kanë probleme me të dëgjuarit

Një studente e Universitetit Kentucky ka krijuar maska të reja inovative për fytyrë, për personat që kanë probleme me të dëgjuarit. Ashley Lawrence ka ndarë maskat në Facebook, duke treguar se si ato kanë një zonë transparente rreth gojës për të lejuar dëgjimin e dëmtuar të lexojë buzët. Maskat gjithashtu lejojnë njerëzit të shohin shprehjet e fytyrës së përdoruesit, gjë që është thelbësore kur përdorni gjuhën e shenjave amerikane. “Ndjeva sikur kishte një popullsi të madhe që po kontrollohej. Ne të gjithë po panikojmë tani dhe shumë njerëz thjesht nuk po mendohen. Kështu që, unë u ndjeva se ishte shumë e rëndësishme që, edhe në një kohë si kjo, njerëzit duhet ta kenë atë komunikim.”, është shprehur Lawrence. Ajo ka punuar me ndihmën e nënës së saj dhe ka bërë maskat nga çarçafët. Më e mira nga të gjitha, Lawrence ka deklaruar se ajo po i siguron falas maskat e fytyrës, shkruan Interesting Engineering. “Unë nuk po paguaj asgjë për ta sepse mendoj se nëse ju duhen atyre, atëherë keni nevojë për to dhe nuk mendoj se duhet të paguani për to”, ka shtuar ajo. Lawrence ka krijuar gjithashtu një faqe GoFundMe për ata që dëshirojnë të ndihmojnë në projektin e saj. “(Ne) kemi vendosur këtë GoFundMe si një mënyrë për të kompensuar kostot e materialeve, transportit, etj.”, ka theksuar Lawrence. Numri i personave të vdekur nga koronavirusi në mbarë botën deri më tani ka shkuar në mbi 64 mijë njerëz. Mbi 1.2 milion persona në botë janë të infektuar, kurse më shumë se 246 mijë prej tyre tashmë janë shëruar dhe janë liruar nga spitalet. ShBA është vendi, i cili ka më së shumti të prekur nga ky virus, 311 mijë e 637 raste dhe 8 mijë e 454 të vdekur. Ndërsa, Italia prinë me mbi 15 mijë të vdekur, pastaj Spanja me 11 mijë e 947.

Baby Boo