Shkon në 345 numri i të shëruarve nga koronavirusi, situata drejt përmirësimit (VIDEO)

BEIJING, CHINA - JANUARY 25: A Chinese health worker checks the temperature of a woman entering a subway station during the Chinese New Year and Spring Festival on January 25, 2020 in Beijing, China. The number of cases of a deadly new coronavirus rose to over 1300 in mainland China Saturday as health officials locked down the city of Wuhan earlier in the week in an effort to contain the spread of the pneumonia-like disease which medicals experts have been confirmed can be passed from human to human. In an unprecedented move, Chinese authorities put travel restrictions on the city of Wuhan and neighbouring cities affecting a population of over 35 million. The number of those who have died from the virus in China climbed to at least 41 on Saturday and cases have been reported in other countries including the United States, Australia, France, Thailand, Japan, Taiwan and South Korea. (Photo by Kevin Frayer/Getty Images)

U bë tashmë më shumë se 1 javë që shifrat e të shëruarve shënojnë rritje.

Baby Boo

Ministria e shëndetësisë ka njoftuar ditën e sotme se kurba e të shëruarve nga koronavirusi vazhdon të jetë më e madhe se numri i të infektuarve.

Kështu lajmi i mirë ka qenë për qyettein e Tiranës në të cilin gjatë 24 orëve të fundit nuk është shënuar asnjë arst pozitiv.

Problematike mbetet situata në qyetet Kurbin dhe Krujë, ndërkohë që situata në rrethet e tjera vazhdon të jetë e qëndrueshme dhe pa raste të reja.

Kështu gjatë 24 orëve të fundit kanë mundur të “fitojnë” këtë betejë 18 persona të infektuar.

Numri total i të shëruarve nga Covid-19 është 345 raste.