Shefi i NATO-s: Ditët në vijim edhe më të këqija për Ukrainën, Rusia do sjellë armë më të rënda


Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg po flet në një takim të ministrave të jashtëm në Bruksel këtë pasdite.

Ai ka paralajmëruar se “ditët që do të vijnë ka të ngjarë të jenë më të këqija” për Ukrainën, me “më shumë vdekje, më shumë vuajtje dhe më shumë shkatërrim”, shkruan Sky News.

Stoltenberg shtoi se Rusia ka të ngjarë të sjellë “armë më të rënda” ndërsa ata vazhdojnë sulmet e tyre në të gjithë vendin e rrethuar.

Ai vazhdoi duke këmbëngulur se lufta në Ukrainë është “lufta e Putinit”.

“Është një që ai ka zgjedhur, planifikuar dhe po e bën kundër një vendi paqësor”, shtoi Stoltenberg.

“Ne i bëjmë thirrje presidentit Putin që të ndalojë menjëherë këtë luftë, të tërheqë të gjitha forcat e tij nga Ukraina pa kushte dhe të angazhohet në diplomaci të vërtetë tani”.

Stoltenberg tha se NATO “nuk është pjesë e këtij konflikti”, por ka një “përgjegjësi për të siguruar që ai të mos përshkallëzohet dhe të mos përhapet përtej Ukrainës”.

Ai tha se kjo do të ishte gjithnjë më “shkatërruese dhe e rrezikshme”.

Baby Boo