Sabri Hamiti thyen heshtjen, duke goditur Vjosa Osmanin: Nuk mund të jesh rugoviste pa LDK’në

Ish deputeti dhe një ndër themeluesit e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK’s), Sabri Hamiti, ka bërë një shkrim politik duke goditur ashpër Vetëvendosjen dhe në veçanti Vjosa Osmanin që braktisi partinë e Ibrahim Rugova për t’u bashkuar me platformën politike të Albin Kurtit.

Baby Boo
Pekon Bakery

Hamiti me anë të një shkrimi në Facebook vlerëson se nuk mund të jesh rugovist pa LDK’në, duke e quajtur një gjë të tillë “të pamundshme” e të “pakuptueshme”.

Akademiku kosovar ka qëndruar i heshtur për kohë të gjatë dhe nuk është kandiduar për deputet, por ai ka thyer heshtjen me disa fjalë të fuqishme, duke e akuzuar Osmanin edhe si “plëngprishëse”.
“Nuk mund ta bartë shenjën e LDK-së as të rugovizmit askush që në trajtë plangprishësi ndahet nga shtëpia e moçme, për të gjetur strehë të tjera, sidomos nën çadrën ideologjike të partive rivale.” ka shkruar ndër tjerash Hamiti.

Më poshtë shkrimi i plotë i tij:
https://www.facebook.com/sabrihamitiwriter/posts/10157831058811451

Restorant Lumare